W ostatnich latach w polskim sektorze F&B doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi, które było dodatkowo spotęgowane pandemią Covid-19. Kuchnie na dostawy CloudKitchen® stały się jednym z przodujących trendów w branży, a wielu restauratorów zainteresowało się tym bardzo efektywnym rozwiązaniem, pozwalającym rozszerzyć działalność na nowe rynki, aby utrzymać się na powierzchni w tych trudnych czasach.
Dzięki większemu popytowi na kuchnie na dostawy CloudKitchen® nastąpił bardzo duży wzrost liczby dostawców tego typu przestrzeni, dzięki czemu CookCity osiągnęło pozycję lidera w Polsce.
Ponieważ dla wielu właścicieli firm koncepcja CloudKitchen® staje się coraz bardziej interesująca, przygotowaliśmy pogłębiony przewodnik po kosztach otwarcia tego typu lokalu w Polsce.
Jakie są najważniejsze koszty otwarcia CloudKitchen® w Polsce?
Jak przy każdym biznesie, istnieje wiele czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o koszty prowadzenia CloudKitchen®. Należy poznać je wszystkie, zanim stworzysz biznesplan, ponieważ to od tego zależy, ile pieniędzy będziesz potrzebował do rozpoczęcia takiej działalności.
1. Rozmiar twojej kuchni
Gdy szukasz przestrzeni na swoją kuchnię, która spełni twoje wymagania, po pierwsze musisz zdecydować, czy chcesz ją prowadzić sam, czy za pośrednictwem operatora CloudKitchen® takiego jak CookCity. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność, zalecane jest skorzystanie z tej drugiej opcji, szczególnie że nasze lokalizacje znajdują się we wszystkich dużych miastach, w których istnieje już baza klientów składających przez cały czas bardzo dużo zamówień. Zanim jednak zdecydujesz, które miejsce jest dla ciebie najlepsze, zawsze należy przeprowadzić rozeznanie okolicy, tak aby wiedzieć, czy akurat twój typ kuchni będzie atrakcyjny dla jej mieszkańców.
Musisz też określić, jaki rozmiar CloudKitchen® jest ci potrzebny i jakie są koszty jego wynajmu. Nasze kuchnie w Polsce mają średnio od 16 m2 do 25 m2 i wymagają zainwestowania ok. 13 800 EUR. To znacznie mniej niż w przypadku stacjonarnej restauracji, ponieważ mają one zwykle 200 m2 i wymagają inwestycji na poziomie 600 tys. EUR.
2. Jakiego sprzętu potrzebujesz?
Jednym z największych kosztów, które musisz ponieść zakładając swoją CloudKitchen®, jest kupno sprzętu. Nasze oddziały posiadają podstawowe wyposażenie, ale to od ciebie zależy, co jeszcze musisz kupić, aby twój biznes działał jak szwajcarski zegarek. Po pierwsze musisz wziąć pod uwagę podstawowe sprzęty, takie jak garnki, patelnie, lodówki i zamrażarki, a także te bardziej specjalistyczne, niezbędne przy twoim rodzaju kuchni. Gdy dokonujesz tego typu zakupów, pamiętaj, aby pamiętać o budżecie, tak aby nie przeinwestować.
Rozważ też, ile będziesz płacić za rachunku za gaz, elektryczność, wodę itd. Dodatkowo będziesz potrzebował tabletu do śledzenia wszystkich nadchodzących zamówień. Nasza aplikacja daje ci wygodny dostęp do ich listy, nawet jeśli współpracujesz z wieloma firmami dostarczającymi jedzenie. Koniecznie ją pobierz.
3. Ilu pracowników potrzebujesz?
Za wszystkimi wspaniałymi potrawami stoją mistrzowie kuchni, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie. W swojej CloudKitchen® będziesz ich musiał zatrudnić jednego, dwóch lub trzech, zależnie od dziennej liczby zamówień, ale i tak koszty są nieporównywalnie niższe niż w przypadku tradycyjnych restauracji, które zatrudniają zwykle ok. 30 osób. Gdy otwierasz CloudKitchen® potrzebujesz niewielu pracowników, ale zawsze możesz zwiększyć ich liczbę, jeżeli zaczniesz dostawać więcej zamówień.
4. Marketing, którego potrzebujesz
Wielu właścicieli restauracji może przeoczyć ten koszt podczas zakładania CloudKitchen®. Marketing jest jednak jednym z kluczowych aspektów, ponieważ musisz mieć kontakt z ludźmi i stale powiększać swoją bazę klientów. Istnieje wiele technik marketingowych, omówmy więc najważniejsze z nich.
Logo – możesz je stworzyć samodzielnie lub zlecić to agencji, lub freelancerowi. Najważniejsze jest, aby odzwierciedlało charakter twojej marki, ponieważ może stać się czymś, z czego klienci będą znać twoją firmę.
Strona internetowa – każdy biznes F&B potrzebuje odpowiedniej strony internetowej, która będzie przyjazna dla użytkownika i profesjonalnie się prezentowała. Gdy planujesz jej układ, pamiętaj, aby umieścić na niej swoje menu, historię i formularz kontaktowy, dzięki czemu klienci lepiej poznają twoją działalność i będą mogli się z tobą skontaktować. WordPress i Wix to doskonałe platformy, które łatwo pozwalają stworzyć stronę internetową, ale możesz to też zlecić komuś innemu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nazwy domeny, tak aby twój adres prezentował się profesjonalnie.
Konta w social mediach – będziesz ich potrzebował w każdym używanym obecnie serwisie społecznościowym. Samo jego założenie jest darmowe, jednak być może będziesz musiał zapłacić za zwiększenie zasięgu postów lub za reklamę, co da ci możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców.
Zdjęcia – fotografia to coś więcej niż chwycenie aparatu i naciśnięcie przycisku. Wymaga zatrudnienia profesjonalisty, który się na tym zna, dlatego warto skorzystać z jego usług, aby zrobił zdjęcia twoich potraw, które zachęcą do ich zjedzenia.
Reklama cyfrowa – niezależnie czy używasz Google, czy aplikacji do zamawiania jedzenia, takich jak Bolt, Wolt, czy Glovo, musisz mieć na uwadze ten koszt podczas zakładania swojej CloudKitchen®.
5. Technologia
To jeden z głównych kosztów, ponieważ twoja CloudKitchen® będzie potrzebowała najlepszego systemu POS i specjalistycznego oprogramowania. Naprawdę nie warto w tym względzie iść na łatwiznę. W CookCity zapewniamy najwyższej jakości oprogramowanie we wszystkich oddziałach, dzięki czemu będziesz miał pełen wgląd w swój biznes. Nasza technologia pomoże ci zarówno w zarządzaniu zamówieniami, jak i w tworzeniu raportów oraz śledzeniu, które pozycje w menu przynoszą ci najwięcej zysku.
6. Składniki
Nie trzeba wyjaśniać, że składniki twoich potraw muszą być maksymalnie świeże, tak aby zachować najwyższą jakość oferowanego jedzenia. Dobrze przeznaczyć na to część budżetu, ponieważ dzięki temu będziesz mógł zarabiać tak dużo pieniędzy, jak to możliwe, na każdej pozycji w menu. Istotne jest też, aby poznać zwyczaje konsumentów, tak aby nie kupować zbyt wielu niepotrzebnych składników.
7. Ubezpieczenie, którego potrzebujesz
To koszt, który wiąże się z prowadzeniem każdego biznesu, również CloudKitchen® oraz tradycyjnej restauracji. Musisz ubezpieczyć się jako pracodawca oraz wykupić polisę OC, co ochroni cię w przypadku, gdyby twój pracownik miał wypadek w pracy albo jeden z klientów pozwał cię do sądu, ponieważ zatruł się twoim jedzeniem. W CookCity wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo, dlatego ubezpieczenie jest wliczone w koszt wynajmu wszystkich naszych kuchni.
8. Licencje i pozwolenia
Każdy biznes w Polsce potrzebuje licencji, która pozwoli mu legalnie działać. Z tego powodu musisz liczyć się z kosztami potrzebnymi do ich wyrobienia, zanim otworzysz swoją CloudKitchen®. Musisz zrobić dokładne rozeznanie, tak aby uchronić się przed ryzykiem zamknięcia twojej działalności. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zajrzyj koniecznie na naszego bloga.
Inne niezbędne koszty
1. Rozwinięcie kampanii marketingowej
Gdy twoja restauracja stanie się znana, będziesz potrzebować strategii marketingowej, która pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć bazę klientów. Aby tego dokonać, wykonaj następujące czynności:
- Stwórz plan aktywności w mediach społecznościowych
- Nawiąż współpracę z influencerami
- Stwórz program lojalnościowy
- Dawaj klientom nagrody za polecanie cię
- Organizuj promocje i zniżki
- Skieruj swoją reklamę do odpowiedniej grupy odbiorców
2. Analiza danych
To kluczowa kwestia, która pozwoli ci jeszcze lepiej poznać swoich klientów. Dzięki analizie danych będziesz mógł dowiedzieć się, co się nie podoba twoim klientom i dlaczego mogą chcieć udać się do innej restauracji, zamiast zamawiać w twojej CloudKitchen®. Aby zrobić to dobrze, warto rozważyć zatrudnienie agencji albo freelancera. Należy jednak zastanowić się, czy jest to priorytetowa kwestia.
Analiza danych może dostarczyć ci wielu bardzo przydatnych informacji, takich jak:
- Zwyczaje twoich klientów, jeśli chodzi o zamawianie jedzenia
- Jaki rodzaj kampanii będzie najlepszy dla twojego biznesu
- Które twoje dania są najbardziej popularne
Czas wynająć swoją własną CloudKitchen®
Koszty prowadzenia CloudKitchen® są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnej restauracji. Do tego zazwyczaj próg rentowności można osiągnąć w pół roku, podczas gdy w tym drugim przypadku może ci to zająć nawet 5 lat. Biorąc to wszystko pod uwagę, jasne staje się, dlaczego CloudKitchen® są coraz bardziej popularne wśród polskich restauratorów.
Gotowy na założenie CloudKitchen®? Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami już dzisiaj.